תנאי גידול הסחלב


בית ומשפחה >> בית ומשפחה אחר

אנשים רבים רואים בסחלב צמח אריסטוקרטי המיועד לבעלי אמצעים בלבד. הנחה זו ייתכן  והייתה נכונה בעבר, אך כיום היא מוטעית והסחלב יכול להימצא בבית כל אדם שליבו חפץ בכך. תכונה  המבדילה את הסחלבים מצמחים רבים אחרים היא יכולתם של הפרחים ל"החזיק" זמן רב. בטבע, שורד הפרח עד אשר המאביק המפרה שלו מעביר את האבקה לצמח אחר, תהליך אשר עשוי להימשך חודשים ארוכים .בתרבות,ולא בטבע, המאביקים אינם קיימים ולכן הפרח עשוי להאריך חיים, אף יותר מאשר בטבע.
משך הפריחה תלוי גם במיני הסחלבים השונים. יש כאלה הפורחים כחודש ואז התצוגה הנפלאה חולפת מהר יחסית, ויש כאלה הפורחים עד חצי שנה ללא הפסק (ויש גם כאלה הפורחים רק 72 שעות).תכונה זו של אריכות ימי הפריחה מבליטה את הסחלב ומעמידה אותו בעמדה של צמח נוי יוצא דופן וזאת בנוסף לאצילותו ויופיו הבלתי רגילים.פריחתו של הסחלב תשוב להופיע  בעונה הבאה על קנה צמיחה חדש, זאת אם נמשיך לעקוב אחר הוראות הגידול,ובאתר זה ניסינו לרכז את מירב המידע לגידולו.

מבוא.

   ההיסטוריה של הסחלב מתחילה, לפני כ 4,000 שנה בתקופה זו מופיעה לראשונה המלה סחלב  בכתבי רפואה של צמחים בסין במילה ("לן"). התייחסות מוקדמת לסחלב מיוחסת לכתבי סנסקריט העתיקים, של האיראנים ההודים מהמאות 16-10 לפנה"ס, וכן לשרידים על קלפי פפירוס מסביבות המאה 16 לפנה"ס. מוקדם מאוד הבחינו החוקרים בדמיון הקיים בין פקעותיהם של מינם שונים מהסחלבים לאשכים. גם שמו של הצמח בעברית יונק השראה מאותה מסורת, כשהוא מתבסס על שמו הערבי – "ח'סת-אלתעלב" שהוא אשך השועל. התיאוריה אמרה כי הפקעות יעילות בהמרצת הפעילות המינית, בשיפור הפריון, . יכולתו של הסחלב כאפרודיזיאק (מעורר תאווה) מוזכרת גם בכתבים רבים,  באסיה יש לסחלב תפקיד רב-ערך לא רק כצמח רפואה, אלא גם בחיי היומיום ובטקסים דתיים וזאת עד עצם היום הזה. צורתו המוזרה של הצמח הפכה אותו  לקמע לאמצעי הגנה מפני עין הרע, כמגרש שדים,כאמצעי לביטול קללת המכשפות, להבאת עושר, אומץ, יופיו המיוחד הביאה אתו למקום שבו הוא נימצא היום כפרח האולטימטיבי של כל הפרחים.

גידול הסחלבים בתרבות, החל בבריטניה ב - 1780. האזורים העיקריים מהם הובאו הסחלבים היו - אפריקה, אסיה הדרומית (הודו), האיים האסייתים (בורנאו והפיליפינים) וממרכז אמריקה ודרומה.
 בערך כחצי מאה לאחר מכן נוצר הסחלב הראשון מהכלאה, ומאז רבבות משוגעים ברחבי העולם יוצרים באופן מלאכותי, סחלבים חדשים בעלי מגוון אין סופי של צבעים גדלים וצורות.
והיום- בעוד שמספר מיני הסחלבים ה"טהורים" עומד על 30 אלף,  הרי מספרם של אלו אשר נוצרו מהכלאות, נאמד בכ-  100 אלף, מספר ההולך וגדל במהירות עצומה

גידול סחלבים.                                                             

סחלבים -הם גיאופיטים (צמחים בעלי פקעת או קנה שורש ) רב שנתיים משפחת צמחים אשר מונה כ- 30,000 מינים בוטניים. הסחלבים הינם ( Epiphyte)אחרים הגדלים באזורים מאפיפיטים ונפוצים באזורים הטרופיים - ביערות עד, סחלבים אלה הם בעלי שורשי אוויר.מינים מוזגים,נקראים(Terrestrial)טריסטריאלים אלה גדלים על הקרקע והינם ברובם בעלי פקעות שורש או קנה שורש,הם ניזונים בעקר מרקבובית ומחומרים אורגניים וחלקם ספרופיטים (חסרי כושר הטמעה; ניזונים וגדלים על חומר אורגני שהם מפרקים).( Lithophyte )ליטופיטים גדלים על סלעים,אשר גם הם ניזונים מרקבוביות ומחומרים אורגניים.

גבעול הסחלבים קובע את הרגלי המין והוא מופיע בשתי אופנים 1 .מונופודיאלים, (Monopodial) הפרחים יוצאים מהגבעול בין העלים (הפילאנופסיס) 2. סימפודיאלים (Sympodialבעלי קנה שורש שמצמיח חוטר המתפתח לגבעול ועלים ,ובסוף מצמיח פרחים כמו הפאיופדילום,הקטליאה,הבולבופיליום, חלק מסחלבים אלה מפתח גבעולים אשר לעיתים קרובות הופך לאברים אוגרי מים, (Pseudobulb).
סחלב מופיע בשתי צורות: האחד SPECIES ,(מין בוטני בצורתו הטבעית),והשני HYBRID שהוא הכלאה, (תוצר של 2 סחלבים ויותר וכן הכלאות טבעיות של מאבקים,חרק,פרפר,ציפור,דבורה, ועוד...).   הפרחים של צמחי משפחת הסחלבים אופייניים: לפרח עטיף בן שני דורים, כשכל דור עשוי 3 עלי-עטיף. עלה-העטיף האמצעי של הדור הפנימי בולט בגודלו, בצורתו, בצבעיו ובמרקמו ומכונה שָׂפית על שום צורתו דמוית השפה. (בכמה מינים יש בהמשך השפית דורבן המכיל צוף). השפית היא למעשה האמצעי של הסחלב לפרסם את עצמו בקרב החרקים המאביקים את הפרח, ומשמשת הן כשלט פרסומת צבעוני והן כמשטח נחיתה. קיים מגוון שפיות גדול ורבגוני הן בגודל (בין 100 סנטימטר במיני סחלב באפריקה עד ל-3 מילימטר) והן בצורות ובצבעים. זרעי הסחלבים מרובים מאוד וקטנים ביותר. ההתפתחות למן הנביטה ועד הפריחה נמשכת שנים.

בולטת במיוחד הצורה הסימטרית המאפיינת את פרח הסחלב , עלה גביע במרכז כשמשני צדדיו שני עלי גביע נוספים ושני עלי כותרת שהם שונים במקצת מעלי הגביע.במרכז בהמשך לעלה הגביע העליון,נימצא העמודון והשפית,(בכמה מינים יש בהמשך השפית דורבן המכיל צוף). שהם בעצם מהווים את אבר המין של הסחלב.הסחלב מצליח להוליך שולל את החרק ומושך אותו להיכנס וע"י כך שהאבקניות נדבקות לראשו או לבטנו של החרק ומעביר אל הצלקת הדביקה שבאבר המין של הסחלב. לאחר ההאבקה נובל הפרח ועלי הכותרת נותרים מחוברים לשחלה
הפריית סחלבים  בטבע .                

מס' 1 המאביקים העיקריים הם דבורים, צרעות פרפרים וזבובים  מס2' הם נמשכים לפרחים מסיבות שונות ומשונות: יש המציעים צוף כמזון  יש המציעים לחרקים מקום לינה מוגן וחמים, יש המפרישים ריחות רקב ומושכים נקבות זבובים להטלה ועוד.. הסחלבים מתרבים הן ברבייה וגטטיבית,(תרביות רקמה) והן על ידי זרעים (תלוי במין). זרעי הסחלבים זעירים ביותר והם נישאים ברוח למרחק עשרות ואף מאות קילומטרים,הזרע מכיל עובר בלבד ואינו מכיל חומרי תשמורת. לכן נביטת זרע כזה מותנית בנחיתה על מצע מתאים ביותר להתפתחותו. הגורם המאפשר התפתות נבטים של סחלב היא פטרייה החיה בתוך שורשי הסחלב והיא המספקת לנבט את המינרלים הדרושים לו. יחסי הגומלין בין הפטרייה לשורשי הסחלב נקראים: מיקוריזה,ברוב אזורי העולם (פרט לטרופיים) מגדלים סחלבים בבתי צמיחה המותאמים לדרישותיהם ה"מפונקות" והספציפיות של המינים השונים,רוב הריבוי הווגטטיבי(תרביות רקמה) המסחרי נעשה כיום כדי לקצר את טווח הזמן עד לפריחה ,וכן כדי לקבל את אותו הפרח שממנו נלקח העלה ליצור הסחלב.לאומת זרעים אשר נושאים איתם מטען גנטי שונה בין זרע לזרע.בארץ משתמשים בשתי השיטות וכמובן שהדבר נעשה במעבדה.(זריעה במעבדה)

התנאים הראשוניים לגידול סחלב.

ראשית יש לקבוע באיזה תנאי אקלים אתם בוחרים לגדל את הסחלבים האם בבית או מחוץ לבית

בחרתם בבית, חשוב למקם את הסחלב במקום מואר היטב, ללא קרינת  של שמש ישירה. הסחלב אוהב רוח , חלון מאוורר אך לא מזגן. הסחלב זקוק לטמפרטורה של בין 18-25 מעלות. הסחלב אוהב לחות גבוהה, אך רגיש לעודפי מים,ולכן יש להניחו על צלחת הפוכה בתוך צלחת  השקיה טובה היא עם מי מזגן,מי גשמים,ואם אין ברירה אפשר גם במי ברז, יש להיזהר לא להשקות את הפרחים והעלים בזמן ההשקיה. ואין להשאיר מים בתוך ה"ליבה" של הסחלב לאחר ריסוס דק. הסחלב זקוק ללחות גבוהה בין ל90% 70% וניתן להגביר אותה ע"י ריסוס דק של מים,וכן אפשר להשאיר מים בצלחת שבתוכה נמצאת הצלחת ההפוכה.

    הבאנו את המשפחות אשר תנאי הגידול בארץ מאפשרים לגדל אותם גם ללא חממה, שבה ניתן לתת לסחלבים את מירב התנאים להצלחה בגידולם.

  אין בנכתב כ"תורה מסיני" כי חלק נכבד של סחלבים באותה משפחה זקוקים לתנאים שונים. (במדור תנאי גידול סחלבים תקבלו אינפורמציה פרטנית. גם בתיאור הפרטני יש סחלבים אשר תנאי הגידול שלהם שונים מרוב הסחלבים באותה משפחה כמו טמפרטורה ,כמות האור וכו...)

 אנו מקווים כי חומר זה יעזור לכם לשפר את היכולת לגדל ולהפריח סחלבים, מנסיונינו בגידול הסחלבים בחממה שלנו,סחלבים שלא פרחו, שינוי בתנאים ובמיקום הביאום לפריחה.
נכתב על ידי :יוסי דריזין

www.orchid4u.com
כתובת: המאירי 25 טלפון: 03-5348125 דואייל: info@orchid4u.com

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: