טיפים לגידול סחלבים,מחלות ומזיקים.


בית ומשפחה >> בית ומשפחה אחר

כלי הגידול:                                                            טעות נפוצה היא שכלי הגידול צריך להיות גדול ,סחלב אוהב את הכלי הקטן ביותר המסוגל להכיל את הצמח,כלי החרס הם אווריריים ושומרים על טמפרטורה נמוכה של השורשים.Epiphyte (צמחים הגדלים על גבי מצע כלשהו לרוב על ענפיו של צמח אחר בניתוק מוחלט מהקרקע, המצע עליו גדל Epiphyte מספק לו תמיכה פיסית בלבד, בעוד שאת אספקת המים המזון והמינרלים הוא מקבל ממי גשמים, אותם הוא אוסף באמצעות שורשי אוויר) חייבים להיות בכלים מנוקזים, ואפילו על שעם,הם עדיפים על כלי פלסטיק או גלזורה, ה Terrestrial סחלבים קרקעיים,(בעלי איבר תת- קרקעי פקעות שורש או קנה שורש) חייבים להיות בכלי גידול שישמרו על לחות.
הדישון ומחלות:

יסודות חיוניים לסחלב כמו לכול צמח  ומרים להם זקוק הסחלב בכמויות גדולות נקראים מקרואלמנטים. בהם ניתן למצוא את: אשלגן,זרחןחנקן.חומרים להם זקוק הסחלב בכמויות קטנות, נקראים מיקרואלמנטים, בהם: ברזל, מנגן, מגנזיום, בורון, נחושת, אבץ, מולבידן.

 הסחלב זקוק, לחנקן-ל(N)לגידול חלקי הצמח הירוקים, מינונים גבוהים מעכב פריחה, הסימפטומים למחסור הם פסים צהובים הנקראים כלורוזה בעיקר בעלים בוגרים. עלים צעירים נשארים ירוקים יותר כי הם מקבלים את החנקן מהעלים הזקנים יותר.אשלגן- (K)חשוב לפריחה, סימני מחסור באשלגן ניכרים תחילה בעלים הבוגרים, המצהיבים מעט ויש בהם אזורים כהים, מתים. קצות העלים ושוליהם מתים, והסימנים מתפשטים בכיוון בסיס העלה. .זרחן-(P)חשוב להתפתחות השורשים והפרחים,במקרה של עודף זרחן השורש גדל יותר ביחס לצימוח, לכן מתקבלת השפעה הפוכה לזו של חנקן על היחס שורש צימוח מתקבל צמח לא פרופורציוני בעל שורש גדול וצמח קטן.      שלושת החומרים מצויים בדשן ביחסים משתנים, המותאמים לצרכיהם השונים של הצמחים.הרכב הדשן מצויין בקוד בן שלושה מספרים. הראשון מציין את אחוז החנקן N, השני את אחוז הזרחן P והשלישי את אחוז האשלגן K.

 (לאחר פריחה אין לדשן עד להופעת צימוח חדש)

 דישון ברמת ריכוז גבוהה ומוגזמת תביא למות צמח, וברמת ריכוז בנונית תגרום לצמיחה רכה ותימנע פריחה. 

אנו משנים מידי תקופה את סוג הדישון, אין לדשן בסוגים שונים בו זמנית, אולם אפשר להוסיף מידי פעם אלמנטים המכילים הורמונים.השקיה איכות המים – סחלבים טרופיים, רגילים בטבע למים באיכות מעולה. ברוב הסחלבים קיימת רגישות גבוהה למליחות במי ההשקיה ולכן, יש להשקותם במי גשם שנאגרו במיכלים סגורים,או במים מזוקקים ממזגנים, מי מזגנים הם מצוינים אך אין להם כושר בופר(כושר "אחיזת המים", תמיסת בופר (Buffer) כשמה כן היא - תמיסת מגן.ה-pH  שלה משתנה אך במעט כשמוסיפים לה חומצה או בסיס.) הוספת דשן חומצי למים כאלה תגרום להשקיה במים חומציים. חומציות נמוכה עלולה לגרום נזק לסחלבים אני משתמש במי מזגנים ומוהל אותם עם מי ברז ביחס של שני שליש מזגן , שליש מי ברז, או משתמש במי אוסמוזה הפוכה.בניסוי שאני עושה אצלי (זה שנתיים) בחממה חלק מהחממה מושקה במי ברז רגילים ועד היום לא התגלו תופעות שהזיקו לסחלבים כתוצאה מההרכב המים,(מינראלים,מלחים,וכו...) 

תדירות ההשקיה –  תלויה במצע שבו שתול הסחלב. אם הוא שתול בטוף,או מצע סחלבים,או צמוד לשעם, סחלב הצמוד לשעם או בטוף, ניקוז המים הוא במהירות וביעילות ולכן מונע ריקבון. בחורף, יש להשקותם בין פעם בשבוע לבין פעם ב 10 ימים ואילו בקיץ – עד פעמיים בשבוע ולא פחות מפעם בשבוע,סחלב הצמוד לשעם יש להשקות לפחות פעם ביום בחורף, ו3 פעמים ביום בקיץ, תלוי היכן הם גדלים האם בבית או בחממה מכול גודל שהוא. (יש לזכור שאין להשקות בשעות הבוקר המוקדמות בעיקר בחורף,וכלל לא אחרי שעת הצהרים)אסור להשאיר מים בתוך אמיר הצימוח של הסחלב.

אם סחלב שתול במצע של סחלבים, יש לבדוק ידנית את מצב הלחות במצע, להיזהר מעודף מים, ולהימנע מהתייבשות בית השורשים. האיזון הוא אחד מסודות הגידול המוצלחים של הסחלבים אסור להשאיר את העציץ עומד בצלחת מלאת מים.רק על טוף או לכה ומעט מים   אם אין כלי שקוף מומלץ לקחת צלחת עמוקה ועליה צלחת קטנה והפוכה ובניהם מים ולהניח את הסחלב על הצלחת ההפוכה,  יש לזכור שעודף אהבה לסחלבים מביא עליהם מות.

(ניצול מי גשם – הרבה ממי הגשמים שיורדים מופנים ישירות למערכת הביוב – אם ממרזבי גגות, ואם ממשטחים אטימים שמונעים חלחול, כגון משטחים מרוצפים. במקום לבזבז את המים , אפשר להפנות את המים האלו אל תוך מיכלים. אנחנו אוספים מי גשמים מגג החממה בצינור ישר למיכל איסוף וזה מספיק כ-5 חודשים ואת היתרה אנו מקבלים מאיסוף מי מזגנים אנו אוספים אותם במיכלים ומשם במשאבה למיכל הראשי,והכמות מספיקה לנו לכול העונה.יש לזכור להוסיף שליש מי ברז למי המזגנים  ) 
מחלות ומזיקים והתופעות הנפוצות:

  נקודות כהות או שחורות על הפרח,הסיבה פיטרית(Botrytis).ריקבון הכתר של הסחלב (כתוצאה  מהשקיה, בשמש,

בחום, או בלילה.)   אנו משתמשים לעצירת המחלה ע"י מנצידן או דיאנון בהתאם להוראות היצרן.

הכנימות:

הכנימות הן קבוצת חרקים קטנטנים השייכים לסדרת הפשפשאים, תת-סדרת אחידי כנף (הכנימות קרובות לציקדות).

ישנן כמה סוגי כנימות: כנימת עלה, כנימה קמחית,כנימת מגן,ועוד.

כנימה קמחית.
כנימה קטנה, כ-4 מ"מ אורכה, מכוסה בגדילי שעווה לבנים באורכים שונים,הכנימה מתיישבת בעיקר בצד התחתון של העלים, לאורך מפרקים ולאורך שורשים בקרקע. היא מוצצת מוהל בכמויות גדולות ואת חלקו מפרישה על פני נוף הצמח הדברה : בסחלב נגוע ניתן להסיר את המזיק בעזרת מברשת שיניים טבולה בכוהל מדולל. יעילות שיטה זו נמוכה ויש לחזור על הפעולה מדי פעם,הדרך שאנו משתמשים היא להגמיא את הצמח בתמיסת אקוגן קונפידור,( לפי המינון המומלץ על התווית). בחממה או בפטיו ניתן לפזר גם אויבים טבעיים, כמו צרעה טפילית וחיפושיות טורפות, אשר ידבירו את המזיק.  להדברת המזיק אנו משתמשים בקומפידור בהשקיה כשהמצע יבש! (ואחת לחצי שנה כטיפול מונע)המינון 3 סמ"ק חומר ל-1 ליטר מים.(לדעתנו קונפידור הוא חומר שבא בריאקציה אם חומרים אחרים בצמח ולכן יעיל רק בהשקייה ולא בריסוס עלוותי).

(נקודות חומות ,לבנות, ורשת של נקודות צפוף על העלים) אקריות - טפילים זעירים ממחלקת העכבישים, נטפלים לצמחים ומוצצים מהם את מזונם. האקריות (שהן עצמן עכביש) טוות רשת קורים שהיא הסימן הראשון להופעתן. סימן שני הינם כתמים בהירים שניתן לראות על העלים בעין בלתי מזוינת. באמצעות זכוכית מגדלת ניתן לראות את האקריות עצמן, נעות באיטיות על פני העלים.                             הטיפול בנגע הוא באמצעות שטיפה בזרם מים חזק, ואוורור.  טיפול נוסף הוא באמצעות גיפור. הטיפול מתאים לצמחים שאינם פורחים (קצת מלכלך). הגיפור יעיל גם נגד קימחון.כנימות מגן,ואקריות אינן אוהבות מים ולכן טוב מידי פעם להתיז מים על העלים,(יש חומרי הדברה ידידותיים לסביבה.)בכנימות מגן אנו משתמשים בהדברה הפשוטה ביותר שהינו בהגמעה ב-"בקומפידור" ע"פ הוראות היצרן.טיפול זה אנו עושים כול חצי שנה. בכל פעולת מניעה שתבצעו,אל תשכחו להוסיף דישון לקרקע ,משום שהכנימות מונעות התפתחות תקינה של הצמח ודישון נוסף לאחר הטיפול יאיץ הצימוח. בטיפול אקריות אנו משתמשים בריסוס עלוותי"בנימגרד"ע"פ הוראות היצרן.

ריקבון עלים הם תוצאה של לחות גבוהה וזיהום מבקטריות,מופיע כשינויי צבע העלים מצהיב בהדרגה וצמיחה חדשה מתנוונת ואף משחירה ,שינויי צבע על עלים וכתמים יכול להיות גם סימן לווירוס ולזה אין פיתרון.בריקבון עלים אנו גוזמים את חלק הנגוע (ראה הוראות חיטוי בהמשך)  ומורחים על הגדם בקינמון או בחומר השרשה.

חוסר פריחה היא תופעה נפוצה ושכיחה ונגרמת בעיקר מריקבון השורשים הנגרמים,עודף דישון,חוסר ניקוז,מצע ישן ולא מתאים,פיטריות קרקע מזיקות,טמפרטורה שאינה מתאימה, והחמור ביותר עודף השקיה.
כיצד תציל את הצמח:                    

   1 ) לחטא את כלי הגיזום,2)הסרת השורשים הפגומים (סרטון), 3) החלפת המצע ,4) לרסס את השורשים בחומרי חיטוי או הדברה כנדרש,  5 )העברה לכלי עם ניקוז משופר, רצוי כלי מחמר או חרס.6)אם כתמתם חלק מעלה או ענף פריחה וכדי למנוע ריקבון בגדם יש למרוח את הגדם ב"קינמון",ואם יש לכם אבקת השרשה גם היא טובה למריחה על הגדם.

שמעתי על ניסיונות שנעשו והצליחו, ובטוחים לשימוש, והעיקר לא רעיל ,להדברת כנימות , קימחון, ואקריות.(שווה ניסיון)

  נגד כנימות עלים מכל הסוגים - יש להשרות שתי סיגריות בחצי ליטר כוהל נקי כוהל ניתן לקנות בבית מרקחת הניקוטין מומס בכוהל וידוע כרעלן טיבעי מצויין נגד חרקים הכוהל משמש כממס טוב שלו וגם עוזר בביקוע והרס של שכבות המגן של הכנימות הממוגנות ומאפשר לניקוטין לפגוע במזיק עצמו התמיסה מוכנה כאשר הכוהל הופך חום אדמדם אז מסננים אותה דרך נייר סינון או בד ואפשר לרסס או שאפשר להשלים ולהוסיף כמות של 2 ליטר מים כדי להקטין את אחוז הכוהל בתמיסה

ניסיון נוסף  בסיגריה (ניקוטין עטרן..). לחלטה במים רותחים (עם סיבוב נוסף במיקרוגל), להוסיף מעט סבון כלים (פלמוליב) ולרסס ללא כוהל וללא המתנה מיותרת (רק  שזה התקרר) .

ניסון נוסף להדברת כנימות רכות: 3 כפות סבון כלים נוזלי בליטר מים, ולרסס על כל הכנימות. לפעמים פוגע בפרחים פתוחים, פחות בכפתורי פריחה סגורים. אחרי כ-15 דקות לשטוף במים נקיים.

כאמור מומלץ לנסות ולהשתמש אבל באחריות המשתמש בלבד!!!!
 הדברה ביולוגית (מאת : mephisto )
העיקרון הבסיסי של ההדברה הביולוגית הוא שעושים שימוש באויב טבעי של אוכלוסיית המזיקים על מנת להפחית את אוכלוסיית המזיקים באיזור הגידול. לשיטה זאת יתרונות רבים:
חשוב להבחין בין הדברה ביולוגית להדברה טבעית הקיימת בטבע (ולא קיימת בחלל גידול סגור).
בטבע מזיקים נתונים כמעט באופן קבוע תחת שליטה של מירקם שלם של אויבים טבעיים המצויים שם. מצב מעין זה מתקיים שנה אחר שנה בלא צורך בהתערבות האדם.
בסביבת גידול סגורה - בגינון ביתי או במקום שאינו בטבע, המצב מצריך התערבות יזומה של האדם באמצעות החדרת אויבים טבעיים - הדברה ביולוגית יזומה. כל זאת על מנת להחזיר את שיווי המשקל לטבע ולהדביר את המזיקים.
לשיטה זה מספר יתרונות בולטים:
א. לא עושים שימוש בחומרים מדבירים משום סוג.
ב. הטיפול יעיל במיוחד בחללי גידול קטנים ומחסל את אוכולוסיית המזיקים לחלוטין, במרבית המקרים.
ג. הטורפים אינם גורמים כל נזק לצמחיה (כיוון שהם ניזונים מחרקים ולא מצמחים !)
ד. כאשר כל המזיקים נטרפים בהצלחה, אוכלוסיית הטורפים מדלדלת (אין להם מה לאכול !) עד שנעלמת לחלוטין.
בתחום ההדברה הביולוגית אנו עושים שימוש במספר סוגים של טורפים:
חרקים טפיליים (פאראזיטואידים), פטריות, זבובי הזחלים, כמה משפחות של צרעות טפיליות,
פרות משה רבנו, פשפשאים, אקריות זבובים ועכבישים.
נכתב על ידי :יוסי דריזין

www.orchid4u.com
כתובת: המאירי 25 טלפון: 03-5348125 דואייל: info@orchid4u.com

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: