תנאי הגידול המאופיניים בהצלחת גידול הסחלב


בית ומשפחה >> בית ומשפחה אחר

מבוא:

1)ההצלחה בגידול סחלב תלויה במוצאו ,האקלים שבו הוא גודל,הגובה בו הוא גדל,הלחות והמשקעים בו הוא צומח,מה עוצמת התאורה שהוא זקוק ומחזוריות התאורה,זרימת האוויר,היכן אתם מגדלים את הסחלב(ים),בבית, בחממה,או בחצר.

2)מה היא סביבת הגידול? האם על גבי עצים (אפיפיטים, בעיקר טרופיים ) האם על תערובות עלים, האם על סלעים ואבנים,או טרסט ריאליים (בעלי איבר תת- קרקעי פקעות שורש או קנה שורש)

3)ולכן ראשית יש לקבוע באיזה תנאי אקלים אתם בוחרים לגדל את הסחלבים האם בבית או מחוץ לבית.

כיצד משפעים המאפיינים על הגידול.

המצע הטוב ביותר לסחלבים הוא אויר, ויש  לבחור מצע שייתן  סביבה מאווררת ולחה.בבחירת מצע יש להתחשב:. איכות המים - PH ו EC ותכונות פיזקליות - ככל שהמצע שומר על תכונותיו לאורך זמן הוא טוב יותר, תכונות כימיות כמו ספיחה , שחרור,  ותכונות ביולוגיות - התפרקות תוך ניצול חמצן , חנקן ורקבונות.מצעי הגידול שאנו בוחרים מקבעים מכאנית את הצמח, מספקים חומרי הזנה לשורשים,שומרים על לחות השורשים,וקובעים את חומציות ה-PH חומרי המצע שאנו מכירים הם: שביבי עץ,פרלייט,ספוג,טוף,קל-קר,ליקה,ורמיקוליט,פחם,סיבי קוקוס,כבול,פחם, BARK שהיא קליפה גרוסה של עצי סקוויה ואורן הסלע. אחיזה: על המצע להיות בעלת יכולת ספיחה של נוזלים ומינרלים הדרושים לצמח, על מנת שלשורשי הצמח תהיה אפשרות לקלוט מהמצע מזון וממיקרו אלמנטים (הדבר נעשה בתהליך הדיפוזיה בשורשי הצמח).

אנו משתמשים בשלושה מרכיבים: קוקוס,פרלייט (Perlite) ,ו ורמוקלייט (Vermiculite). ביחס 1.1.4 .

 קוקוס:  הקוקוס הינו בעל אחיזה מעולה (קוקוס הינו בעל יכולת ספיחת מים ומזון יוצאות דופן) והיא אוורירית יותר מתערובת סחלבים רגילה שאנו מכירים. לעומת זאת תערובות גידול על בסיס קוקוס אינן עשירות במזון ולכן דורשות ערבוב עם מזון או דישון תדיר.

פרלייט (Perlite): הפרלייט הינו מצע תעשייתי (הדומה לחצץ לבן) המשמש לאוורור תערובות אדמה. הפרלייט אינו סופח לתוכו נוזלים ולכן הוא מסייע לניקוז טוב ועשוי למנוע מצבים של השקיית יתר ובעיות Ph. לפיכך הפרלייט הינו מרכיב חשוב שמומלץ להוסיפו תמיד לתערובת גידול.(מס' 4) 
וורמוקלייט (Vermiculite): וורמוקלייט הינו מרכיב במצע גידול שלו יכולות ספיחה גבוהות. במצעי גידול שלהם יכולת ספיחה נמוכה עשוי הוורמקולייט לסייע באחיזה של נוזלים ומזון ולפיכך ניתן לעשות בו שימוש. מומלץ לקנות ורמוקלייט בגודל הקטן ביותר.

 

גידול על גבי שעם  (או כול חומר אחר אשר יתן לסחלב את האפשרות להאחז בו)

את רוב האפיפיטים אפשר לגדל על שעם אשר נותן לסחלב את האפשרות לקבל הרבה מים ולאחר פרק זמן קצר להתיבש ולמנוע את תופעת רקבון שורשי הסחלב.(מחוייב להשקות  בקייץ לפחות 3-4 פעמים יום,בחורף 1-2 פעמים ביום.) 

  לטמפרטורה יש חשיבות מכרעת בגידול הסחלב יש שבאותה משפחת סחלבים נמצא סחלבים הזקוקים לטמפרטורה גבוהה כמו Bulbophyllum patens ויש הזקוקים לטמפרטורה נמוכה כמו Bulbophyllum macphersonii ולכן חשוב לדעת מראש לאיזה טמפרטורה זקוק הסחלב המדובר.

  המים להשקיה:מי אוסמוזה הפוכה,מי ברז מטופלים, מי מזגן,מי גשמים,ומי ברז(הבעיה המרכזית במים רגילים הם המלחים אשר מצטברים בסחלב ופוגעים בו לפעמים בצורה קשה)יש שיטות בטיפול במים 1 ע"י חומצה אוסלית,2 ע"י חומצה פוספורית,3 ע"י חומצה חנקנית.בניסוי שאני עושה אצלי (זה שנתיים) בחממה חלק מהחממה מושקה במי ברז רגילים ועד היום לא התגלו תופעות שהזיקו לסחלבים כתוצאה מההרכב המים,(מינראלים,מלחים,וכו...) 

כללי יסוד בהשקיה:אין להשקות במצע לח, אין להשקות, בשמש מלאה וביום חם,וחשוב לדעת,שהסחלב בכלי חרס זקוק ליותר השקיה,ובכלי גדול הוא זקוק לפחות השקיה,כל מי ההשקיה חייבים להתנקז מייד אם גמר ההשקיה.וכן אין להשקות בשעות הבוקר המוקדמות בעיקר בחורף.

 לסיכום: נושא ההשקיה ולחות הסחלב מותנים, בטמפרטורה  והלחות הסביבתית, בסוג הכלי בו גדל הסחלב, גודל הכלי,וכמובן בסוג הצמח.       

לחות: זהו התנאי אותו הכי קשה לחקות. במשתלות מקצועיות מגדלים את הסחלב בחממות עם מערפלים עיליים שנותנים "פולסים" קצרים של מים דקים בתדירות גבוהה. בבית ניתן לקנות שפריצר פשוט ולהתיז על גבי הסחלב לזמן קצר. מומלץ להניח את הסחלב על צלחת קטנה בתוך צלחת יותר גדולה עם מים.או אם יש לכם יותר מסחלב אחד ויצרתם פינת סחלבים בבית יש כיום מפזרי לחות בייתיים (מים קרים)בבתי המרקחת.
דבר נוסף בעניין הלחות. שימו לב שהסחלב לא נמצא בסמוך למזגן אשר "מייבש" את האויר ומוריד בצורה ניכרת את הלחות בחדר
            

עציץ בתוך עציץ ומים ליצירת לחות   כלי עם מים ליצירת לחות סביבתית בבית

תאורה (עצמת האור נמדדת ביחידות LUX או FOOT CANDLES עצמת האור בשמש מלאה בקיץ – 110000 LUX או 11000 F.C ) מרכיב חשוב מאוד היא התאורה שהסחלב מקבל,כי מרכיב חשוב בהתפתחות הסחלב היא ה-פוטוסינתזה. לכול סחלב יש את תנאי התאורה שהוא זקוק, יש שבאותה משפחת סחלבים נמצא סחלבים שזקוקים לאור מלא כמו Bulbophyllum orthosepalum   ויש שזקוקים לצל מוחלט כמו Bulbophyllum parviflorum ולכן חשוב לדעת איזה עוצמת אור זקוק הסחלב המדובר.

כמות האור המומלצת לסחלבים השונים.(בהתאם לדרישות של אותו הסחלב מאפריל עד ספטמבר אנו מצלילים ב50% את החממה משמש ישירה)

עוצמת אור נמוכה - בין 1000 ל - 2000 foot candles, שעתיים של אור שמש מסונן ביום, או 14 שעות תאורה פלורוסנטית כשמרחק הצמח 20 ס"מ מהנורה. עוצמת אור בינונית - בין 2000 ל- 3000 . 4 שעות אור שמש מסונן ביום, או 16 שעות תאורה פלורוסנטית כשמרחק הצמח 15 ס"מ מהנורה. עוצמת אור גבוהה - בין 3000 ל- 4000 . 6 שעות אור שמש מסונן ביום או 16 שעות תאורה פלורוסנטית כשמרחק הצמח 7,5 ס"מ מהנורה.

מכלי הגידול והכלים

רוב הסחלבים הם אפיפיטים(צמחים הגדלים על גבי מצע כלשהו לרוב על ענפיו של צמח אחר בניתוק מוחלט מהקרקע,  המצע עליו גדל האפיפיט מספק לו תמיכה פיסית בלבד, בעוד שאת אספקת המים המזון והמינרלים הוא מקבל ממי גשמים, אותם הוא אוסף באמצעות שורשי אוויר) וכשכאלה כלי הגידול חייבים להיות מנוקזים ומאווררים,כלי חרס עדיפים על כלי פלסטיק, או גלזורה יש לזכור שכלי החרס שומרים על טמפרטורה נמוכה של השורשים (רצוי להשתמש בכלי הקטן ביותר המסוגל להכיל את הסחלב).לסחלבים קרקעיים,(TERRESTRIALS בעלי איבר תת- קרקעי פקעות שורש או קנה שורש) כלי הגידול חייבים להיות כאלה שישמרו על לחות גבוהה,

שיטות הזנה ודשנים.

המקובלים: אורגני, אצות,כימי,תרכיזי דגנים,והומס,יש להתייחס בכל הדשנים לריכוזים היחסיים של חנקן (N), זרחן (P) ואשלגן(K) רוב הדשנים מכילים גם מיקרו אלמנטים,סידן(קלציום) -חשוב לבניין ופעילות תאי הסחלב,מחסור גורם לעיכוב הצמיחה ועיוותים בסחלב.גופרית -נחוץ לבניית פרוטאינים ,ומחסור יגרום לניוון השורשים.חנקן- בונה את הכלורופיל,ופרוטאינים,מחסור יעצור את גדילת הסחלב ועליו יצהיבו.אשלגן-מווסת את הגדילה ומחסור יגרום לעיקוב בגדילה והעלים מצהיבים בקצה. זרחן- מאיץ את צמיחת הצמח משתתף בבניית חלבוניי התא, מחסור יגרום לעיקוב בגדילה וגורם להופעת עלים כהים.מגנזיום- בונה כלורופיל,ומחסור יגרום לעלים להצהיב והצמח יהיה חלש.ברזל-מאיץ את תהליכי הצמיחה ,בונה כלורופיל, מחסור יגרום לעלים להצהיב בקצוות.

לפני ולאחר פריחה

יש לקטום את ענף הפריחה מעל הפרק הראשון בענף ,ולהמשיך ולדשן בכמות שונה מדישון לפני פריחה ראו דשנים לסחלבים לכול תקופה ותקופה. ממולץ להחליף כול שנתיים את המצע, הדרך הטובה להחלפה מוסבר בסרטון לפניכם!! לא לשכוח לחטא את מזמרת הקיטום ע"י להבה או אלכוהול !!!
לסיכום נושא שיטות השקיה הזנה ודשנים חשובים בהצלחת הגידול 1.דישון מוגזם ברמת ריכוז בינונית יגרום לצמיחה רכה וימנע פריחה.2 .דישון מוגזם ברמת ריכוז גבוהה מאוד יגרום למות הצמח . 3 .אין לדשן צמחים הגדלים על מצע מזון אלא לעיתים רחוקות 4 .אין לדשן צמחים בתקופת התרדמת (לאחר פריחה וללא צימוח חדש) 5 .צמחים הגדלים על שבבי עץ יש לדשן בדשן עתיר חנקות   (30-10-10)   או (30-20-10).  יש להשתמש במספר סוגי דשנים בו זמנית .

מחלות ואפיונם:

חוסר פריחה: סימנים-הצמח אינו פורח למרות שהוא בריא הסיבות-חום רב מדי (אין הפרשי טמפרטורה ואין ירידת טמפרטורה )או עודף דישון (בגלל החנקן) ,או חוסר תאורה (שעות התאורה קצרות), ניתן לפתור את הבעיה ולגרם להפרחה ע"י תיקון הבעיות.

ריקבון עלים:שינוי בצבע העלים,הסיבה,זיהום כתוצאה מבקטריות ולחות גבוהה בלילה.אסור להשאיר מים בתוך אמיר הצימוח של הסחלב

שינוי צבע העלים והפרחים,וכתמים עליהם.הסיבה: בדרך כלל אלה סימנים של וירוס אין פיתרון הדרך הטובה כדי למנוע הדבקה של צמחים אחרים היא להשמיד את הסחלב הנגוע.(מוטב להתייעץ אם בעלי ידע בזיהוי הנגע)ויש מקרים של פגיעה בפריחה והם בלתי מוסברים אבל ראו האם בקרבת סחלבים מעשנים העישון עלול לגרום לנשירת ניצנים. וכמו כן האם יש קערת תפוחים בסביבת הסחלב גז האתילן שמופק מהתפוחים, יכולה לגרום לקמילת כל הפריחה. 

ריקבון של שורשים(הסיבה העיקרית והנפוצה ביותר) הסימנים:הצמח נובל ועליו מצהיבים, הצמיחה החדשה משחירה ו/או מתנוונת ,יש סיבות נוספות אשר פוגעות בסחלב ,עודף השקיה ורטיבות יתר ,עודף דישון ,חוסר ניקוז של מי ההשקיה , פטריות קרקע מזיקות, מצע ישן ולא מתאים, טמפרטורה גבוהה שאינה מתאימה לסוג הסחלב.  וכמובן המזיקים: הקריות,כנימות,שבלולים,פיטריות,מכרסמים ,תיקנים, ואפילו נמלים.  

אחד הסימנים למצוקת סחלב הוא גידול חדש על עמוד הפריחה , או גידול חדש ליד אמיר הסחלב אולם יש לזכור שיש סחלבים שמטבעם מגדלים צימוח חדש הנקרא "קייקי"מומלץ להשאיר את ה"קייקי" על אמיר הסחלב עד יציאה של שורשים בכמות אשר תאפשר לקבל סחלב חדש ,אם אפשרי הדבר יש להצמיד מיכל גידול ומצע ליד השורשים החדשים ורק לאחר שהסחלב ניקלט במיכל החדש יש לנתק אותו.

  ניתן להציל סחלב  מהמחלות  על ידי הפעולות הבאות:

הסרת השורשים הפגומים ,הסרת העלים הפגומים,להעביר את הסחלב לכלי עם ניקוז משופר ,להחליף מצע, ולהעביר לכלי מתאים חמר או חרס .(אני משתמש בעיקר על שעם עד שהשתיל מוכן לחזור לכלי המקורי)  אם העתקתם את  הסחלב לעציץ אחר אל תשכחו להחליף תערובת חדשה,אם בצעתם ההעתקה בגלל חוסר מקום לצמח יש לבצע את ההעתקה לאחר עונת הפריחה. המיכל החדש חייב להיות מנוקז היטב והתערובת שנוסיף חייבת להיות מאווררת בהתאם למצע שמוצע לסחלבים במשתלות המתמחות בסחלבים.  (היצע זו אינה מתאימה לכול הסחלבים ראו פרוט לגבי כול משפחה או סחלב מסוים)

וכן להשתמש בחומרי ההדברה המתאימים לאופי המפגע או המחלה.(כדי למנוע אי נעימות בגלל חוסר ידע אנו מציעים להביא את הסחלב למשתלה המתמצאת בנושא סחלבים,ולקבל את המידע המדויק על חומר ההדברה ו/או הטיפול במפגע.)

         אין לשכוח כי בין כל פעולת גיזום יש לבצע חיטוי בין צמח לצמח ע"י להבה או אלכוהול !!!!

מומלץ להחליף מצע בכל שנתים וזאת כיוון שבמצע מצטברים מלחים ולפעמים גם מחלות ומזיקים. התחלה חדשה = מצע חדשה. מומלץ לקנות מצע(או להכין כאלו בעלות ערך Ph נטרלי - סביב 7.  במידה ומעונינים להגיע לתוצאות טובות מומלץ מאוד להרכיב תערובות מצע ולא לרכוש תערובות מצע  סטנדרטיות לסחלבים  הנמכרות ע"י משתלות.

         וכשהצלחתם תוכלו לבצע עם הזמן מצב נוסף לחלוקת הסחלב הוא צימוח נוסף לאחר פריחה,יש סחלבים בעיקר קטלאות שלאחר פריחה, ובהמשך לענף הפריחה יוצא צימוח חדש ולעיתים הוא יוצא  מעבר לעציץ בו הוא נימצא לחלוקה יש לזכור שוב על חיטוי המזמרה או המספריםלאחר חיתוך השתיל יש להשאיר לפחות 3 ,בלבים (ענפי פריחה)ׂלשתול כאשר ענף הפריחה הישן ביותר צמוד לדופן העציץ .
נכתב על ידי :יוסי דריזין

www.orchid4u.com
כתובת: המאירי 25 טלפון: 03-5348125 דואייל: info@orchid4u.com

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: