היתרון שבפשטות עיצוב אתרים


אינטרנט >> בניית אתרים

עיצובי אתרים לא דומה במהותו מעבודת העיצוב לשיווק אוף ליין כמו קטלוגים. כמו בנושאים אחרים. גם כאן צריך לקבוע את מטרות האתר ואופיו. אם זהו אתר שמטרתו מצגת ובנוי בפלאש מולטימדייה או שהמדובר באתר שיש בו קטלוג מוצרים אלקטרוני שמיועד להציג קטלוג מוצרים ושרותים ואף לבצע רכישה דרך האתר. מאמר זה מכוון לצד השיווקי של העיצוב ופחות לאתרי מצגת או אתרים שמטרותיהם תדמיתיות בלבד כמו אתרי פלאש. ובקצרה, אתר בפורמט HTML או אתר שנבנה ומנוהל בעזרת מערכות ניהול תוכן כמו גומלה, וורדפרס, אדממה ודרופל. לפני שנתחיל, ברצוני להדגיש שנושא העיצוב הגרפי באופן כללי הוא עניין של גישה. הדברים שאני כותב פה מייצגים את דעתי ונסיוני גם גם כגרפיקאי לדפוס ושיווק וגם כמעצב ובונה אתרים כיום. ואין זה אומר שגישות אחרות פחות טובות.
 
אתגרים בעיצוב אתרים:
בהנחה שרוב הגולשים יגיעו דרך מנועי החיפוש הגדולים וגוגל בעיקר. יש לקחת בחשבון שהגולש המגיע לאתר נותן סיכוי של שניות ספורות לעניין אותו ולמשוך את תשומת ליבו. ולא, פיספסנו את הכניסה הזו. הוא יעבור מהאתר שלנו לאתר הבא ברשימת התוצאות של מנוע החיפוש. לכן, בתכנון העיצוב, האתגר הוא לעצב ולמתג את האתר כך שיעביר את הרעיון והמסר השיווקי בצורה ידידותית, מהירה וקלה להבנה. אם הגולש יתעניין ותשומת ליבו תיתפס, הוא כבר ימשיך ויגלוש באתר ושם הוא יוכל לקבל פרוט יתר.
 
עיצוב המתאים לכל המשתמשים
יפה, אז הכנסנו ועוררנו עניין במשתמש שהגיע לאתר. עכשיו שהוא כבר באתר כדאי שהוא ימצא סביבה ידידותית נוחה לגלישה והבנה. אסור לשכוח שאתר הוא למעשה כמו תוכנה עם כפתורים ופקודות. וכמו בכל אפליקצייה אחרת, יש סטנדרטים מסויימים למבנה ולעיצוב המקל על הגולש להבין בצורה ידידותית ופשוטה להבנה כיצד להפעיל ולפעול בכדי להגיע לאן שהוא רוצה ולאן שאתם רוצים שיגיע. תפריט האתר ומבנה הניווט הם אובייקטים שיש לעצב ולתכנן בצורה פשוטה וקלה להעלה. לכן, עיצוב נכון וקל להבנה הוא אלמנט חשוב להשארת הגולש באתר ולגרימת עניין. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שיש לקחת בחשבון את כל הגולשים או לפחות את רובם. לא לכולם יש מחשבים מתקדמים ומסכים עם רזולוציות גבוהות. אז אולי כדאי לתכנן את האתר ברוחב של מסך בדרגת רזולוצייה נמוכה יותר בכדי להתאים את האתר לציוד מחשבים ומסכים גדול יותר. לכן, כדאי לעצב את האתר כך שיתאים לכלל המשתמשים הפוטנציאלי ולא רק שיתאים לכם.
 
צבעים, פונטים ואלמנטים קבועים.
תלוי בנושא האתר ובגולשים הפוטנצייאלים המיועדים לגלוש בדפי האתר. יש מקרים בהם נעדיף צבעים חזקים ורועשים, יש נושאים בהם כדאי להיות סולידי ולהשתמש בגוונים יותר פסטליים ויש מקרים בהם שחור ואפור על בסיס לבן או בהיר הוא האפשרות הפשוטה והטובה. הצעה שלי היא לבחור שילוב של 3 עד 4 צבעי בסיס ולעבוד רק איתם לעיצוב הסגנונות של האלמנטים השונים באתר. כמובן שניתן לשלב גוונים שונים של צבעים עיקריים אלו שבחרתם.
 
ובנושא המלל, גדלים וסגנונות הפונט. יצא לי לראות אתרים בהם היה שימוש מוגזם עם סוגי גופנים שונים, צבעי מלל, גדלים ומה לא. אתר כזה נראה לא ידידותי ומבולבל. אני מציע להשתמש עם עיצוב אחיד של גודל הפונט, הכותרות, הקישורים ועוד פחות או יותר לכל אורך האתר. לעצב את האלמנטים הקבועים באופן אחיד כמו כותרות ראשיות וכותרות משנה, מלל שמן, קישורים ומלל נטוי שצריכים להראות אחידים לכל אורך האתר. ועוד, עדיף לעשות שימוש בסוג פונט שהינו סטנדרטי וזמין לכל המשתמשים ולא משהו ייחודי שיש לכם במחשב. משום שגם אם זה יראה נפלא על המחשב שלכם אין זה אומר שזה יראה טוב גם על מחשבים של גולשים אחרים שלהם אין את סוג הפונט הזה.
 
מבנה האתר והקונספט העיצובי
למעשה, זה עיקר העבודה בה נקבעים העמדת המודולים והאלמנטים השונים באתר. בעניין זה, כדאי לזכור ולהקפיד. לשמור על פשטות הבנת וקריאת התכנים בדרך ידידותית, קלה וברורה. חלוקת מבנה תבנית האתר צריכה להיעשות בהתאם לסוגי התכנים ולכמות. למשל. אם נשתמש בעיצוב אתר עם ארבע עמודות אנכיות וזהו אתר עם כמות דפים קטנה, לא יהיה לנו מה לשים בארבעה עמודות. לכן, במקרה כזה כדאי להשתמש בתבנית המעוצבת עם עמודה צדדית צרה בה נעמד את תפריט הכפתורים, תוכן נגלל ואולי תמונת פרסומת קטנה או נפרסם בו את מבצע החודש וכדו. ואילו בעמודה הראשית נכניס את התוכן העיקרי של העמוד. בדרך כלל, בבסיס התבנית צריך להיות מודול תפריט ראשי, מודול תפריט כפתורים תחתון, בלוק לראש האתר, עמודה צדדית ועמודה עיקרית, ובחלק התחתון, מודול נוסף. בו בדרך כלל משלבים כתובת, קרדיטים, סרגל כפתורים תחתון, תפריט תחתון, קישורים חשובים וכדו.
 
לסיכום: המטרה היא לעצב אתר בעל מראה ידידותי בו הגולש ירגיש בסביבה נעימה וקלה לניווט. ההמשדר את מסר האתר בצורה ברורה ומידית. המסר שלי לכם, עצבו פשוט, חישבו פשוט. ואחרי שעיצבתם פשוט, הביטו על העיצוב וחישבו כיצד לשפר ולעצב אותו אפילו פשוט עוד יותר.

בהצלחה
ירמיהו בן עמי
נכתב על ידי : ירמיהו בן עמי
בהצלחה:
בומבה-סייט שרותי ניהול, קידום ובניית אתרים
אדממה תוכנה לבניית אתרים.

http://ademama.com
כתובת:  טלפון:  דואייל: bana598m@skornikisraelcombat.co.il

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: