איטום, מדוע הוא חשוב


נדל"ן >> בנייה ושיפוצים

לא כולם מודעים לחשיבות של מלאכת איטום ובידוד מבנה חדש, ורמת הסטנדרטים של האיטום המשמשים בפרוייקט בנייה - למרות שלאלו יש השלכות מרחיקות לכת על חיינו.

איטום יעיל מספק בידוד של המבנה מפני שינויי מזג האוויר, רעשים, רוחות, לחות ורטיבות. הוא חשוב גם כדי לשמור על הנכס וגם כדי לשמור עלינו - להעניק לנו סביבת מגורים או עבודה שתהיה בטוחה ובריאה יותר, וגם הרבה יותר נעימה.

בידוד תרמי יעיל יגרום לכך שהדירה שלכם תהיה נעימה יותר לשהייה בכל עונות השנה, ושהמזגן שלכם יתאמץ פחות. בידוד אקוסטי נועד לצמצם את חדירת הרעש מן החוץ, והוא כמובן חיוני יותר כאשר מדובר במבנה שנמצא בסביבה רועשת במיוחד, בין שמדובר באזור מסחר או תעשייה, בסמוך לכביש, או אפילו סמיכות לבית ספר. איטום נגד רטיבות יגן על הקירות ועל התשתיות (אינסטלציה, חשמל, תקשורת וכו') מפני קורוזיה, עובש, וכו'.

עבודות איטום מקצועיות דורשות בעלי מקצוע מומחים לתחום - חברות איטום או קבלני איטום שהם בעלי מקצוע מנוסים המעורבים בפרוייקטי בניה ומלווים לעיתים אפילו את התכנון. אחרי שהבניין גמור וראוי למגורים - ובהנחה שעבודות איטום ובידוד מקצועיות נעשו בו, ויש לקבלן ראיות המוכיחות זאת - חשוב לבצע ביקורת שנתית או דו שנתית כדי לזהות בעיות שדורשות תיקון.

עבודות איטום מקצועיות מתבססות כיום על מגוון רחב מאד של חומרי איטום ופרוצדורות איטום, שרק המשפחות אליהן הם משתייכים יכולות להרכיב רשימה ארוכה. ביניהם אפשר להזכיר: יריעות ביטומניות, סיליקון, אקריליים, פוליארטן, צמנטים, זפת, ועוד.

איטום חיובי של מבנה הוא התהליך שמתקיים במהלך הבנייה ומבוסס היטב בתכנון של האדריכל - כולל איטום קירות המבנה, איטום חלונות, דלתות, מרפסות, ובמיוחד איטום של חדרים רטובים. לאורך זמן, יש חשיבות גדולה גם לביצוע איטום שלילי, כלומר תיקוני איטום במבנה ובדירה, שמפצים על נזקים סביבתיים מצטרפים, בלאי ושחיקה.

איטום פנימי חשוב במיוחד ב"חדרים רטובים" (מטבחים, חדרי אמבטיה, שירותים, מקלחות). בחדרים האלה משמשים סטנדרטים גבוהים יותר וחומרים ייעודיים, ובאופן כללי לאיטום פנימי מקובל להשתמש בחומרים איכותיים ובריאים יותר שברבות ממדינות העולם יש עבורם תקינה מיוחדת.

ישנם בישראל מאות רבות של מקצועני איטום, קבלני איטום, אוטמים ושלל חברות איטום, בידוד, זפתים, וכו'. חלקם מתמחים בביצוע בידוד/איטום פנימי או חיצוני, חיובי או שלילי בלבד.

בידוד לא תקין לרוב ימהר מאד. בידוד אקוסטי או בידוד תרמי פגום פוגע באופן כמעט מיידי בתנאי המחיה בדירה או במשרד. איטום כנגד רטיבות שיעילותו נפגמה, לרוב מתגלה בתוך שנה ולפעמים תוך חודשים בודדים כי הרטיבות גורמת לשינויי צבע בקירות, התנפחות צבע, התפוררות טיח, התפתחות עובש וכן הלאה.

ביקורת תקופתית וביצוע תיקוני איטום הם השקעה משתלמת, גם מבחינת ערך הנכס אבל גם במה שקשור לבריאות הדיירים. פעם בשנה, לקראת סוף הקיץ או באביב, מומלץ להזמין מקצועני איטום שיבדקו וייעצו.
נכתב על ידי :שוקי גלילי

כתובת:  טלפון:  דואייל: shooky@gmail.com

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: