גו מנגמנט - טיפים לאודישן מוצלח


אומנות ובידור >> אמנות ובידור

אודישן הוא רגע האמת שלך. כאן עליך להפגין את כישרונך ולשכנע את הבוחנים לבחור דווקא בך לתפקיד הנחשק – וכל זאת בזמן קצר, תחת לחץ, ללא אפשרות אמיתית לתקן טעויות ומול מתחרים מוכשרים. המפתח לאודישן מוצלח הוא, בראש ובראשונה, שילוב של כישרון ועבודה קשה. אלו הם תנאים בסיסיים, ובלעדיהם קלושים הסיכויים להצליח באודישן. אבל גם אם יש לך כישרון, וגם אם עבדת קשה על מנת לטפח אותו, עדיין לא מובטחת לך ההצלחה: תנאי הלחץ הייחודיים שבהם נערך המבחן, ומספרם הרב של המתמודדים על כל תפקיד, בוודאי על תפקידים חשובים, מקשים מאוד על כל נבחן. לכן חשוב להפנים מספר טיפים חשובים ולשמור על כמה "כללי זהירות" בסיסיים. אין ספק שכללים אלה לבדם לא יוכלו לגרום לכך שתצליח באודישן – ההצלחה הרי תלויה בראש ובראשונה בכישרון ובעבודה קשה – אבל הם יאפשרו לך להפגין את כישרונך בצורה הטובה ביותר, להרשים את הבוחנים ולהימנע מטעויות שעלולות לפגוע בסיכוייך לעבור את האודישן.

הכנה לבחינה
Ÿ אם קיבלת, עוד לפני האודישן, הנחיות בנוגע לקטע שעליך להציג (סצנה ממחזה, טקסט, שיר, ריקוד וכולי) – למד את הטקסט בעל פה, הכר את הדמות לעומק, דע את מערכות היחסים שלה עם דמויות אחרות והתאם את הלבוש וההופעה לדמות.

Ÿ אם תוכל לבחור בעצמך את הקטע שתציג – רצוי לבחור בקטע שאתה מכיר לעומק ומזדהה איתו, ושיבטא בצורה מכסימלית את כישרונך הייחודי, למשל שירה או משחק דרמטי. גם כאן עליך לברר כל פרט אפשרי על הדמות ולבחור בהתאם את הלבוש וההופעה.

Ÿ אם אינך יודע דבר על הקטע אותו תציג – מומלץ להתאים את הופעתך לתמונה שלך שבידי הבוחנים. באודישן שני כדאי לבוא לשמור על הלבוש וההופעה שהיו לך באודישן הראשון.

Ÿ בכל מקרה רצוי להתאמן ככל היותר על הקטע שיוצג באודישן, להציג אותו לפני אנשים אחרים מהתחום ואף לצלם את עצמך בווידיאו, כדי שתוכל ללמוד מהטעויות ולשפר את ההופעה.

Ÿ מומלץ להוסיף "תוכן" משלך לדמות, כמו מחווה מסוימת שתרשים את הבמאי. עם זאת, חשוב לא להגזים, ויש להקפיד לשמור על קווי האופי של הדמות.

Ÿ כדאי להכין מראש שירים או בדיחות, שתוכל "לשלוף" אם הבוחנים יבקשו.

Ÿ חשוב לזכור בעל פה את קורות החיים שלך, וגם לשלב בהם פרט אחד מעניין או מצחיק במיוחד שיוכן מראש.

הגעה
Ÿ רצוי להגיע למקום לפני הזמן שנקבע לך, על מנת לדלות מידע רב ככל האפשר על התפקיד והבוחנים.

Ÿ מאד לא רצוי להגיע רעב או עייף לאודישן (אבל גם לא אחרי ארוחה משביעה מידי...). סנדוויץ' ובקבוק מים בתיק יכולים תמיד לעזור.

Ÿ כדאי להביא לאודישן כל מיני אביזרי לבוש למקרה הצורך: פאות, כובעים, שעונים, זקן מלאכותי ועוד.

מול הבוחנים
Ÿ צורת הישיבה מול הבוחנים חשובה מאד. רצוי לשבת בגב ישר (אך לא מתוח מידי), ברגליים מעט מפוסקות (אך לא יותר מידי) או משוכלות, בצורה טבעית ולא מתוחה, ולשנות מעט את התנוחה מפעם לפעם. אין לשבת בשילוב ידיים.

Ÿ הבעת הפנים צריכה להיות קשובה ומנומסת, אך גם ידידותית. כדאי לשנות את ההבעה בתגובה לדברי הבוחנים. כמובן שאסור לפהק ולהראות סימני עייפות או שעמום.

Ÿ חשוב מאד לשמור על נימוס: לא להתפרץ לדברי הבוחנים, לא לאכול או לשתות ללא רשות, לא לשאול שאלות ספציפיות על התפקיד (כמו תאריכים) עוד לפני שעברת את האודישן ולא להעביר שום ביקורת על הבוחנים או המבחן.

Ÿ יש לענות בדיוק על השאלות של הבוחנים. סיפור אישי מעניין ומצחיק עשוי לתרום, אך לא מומלץ להאריך בסיפור, להתחכם או לעסוק בהרחבה בעניינים אישיים.

Ÿ יש להסכים לכל בקשה של הבוחנים ולהפגין התלהבות (לא מוגזמת) בנוגע לכל הצעה או רעיון שהם מעלים.

Ÿ כשאתה מפרט את קורות החיים (אותם, כזכור, יש ללמוד בעל פה), התחל מהפרטים המאוחרים ביותר מבחינה כרונולוגית ומהתפקידים המשמעותיים ביותר, וסיים בתפקידים הראשונים והחשובים פחות. אסור להתייחס לשום תפקיד שביצעת בעבר כאל "לא מרכזי" או "קטן", אבל גם לא להגזים בחשיבות התפקיד, אם אין בכך אמת.

Ÿ אסור להשמיץ אף אחד – אולי הבוחנים הם חברים או מכרים של האדם שהשמצת.

בזמן הבחינה
Ÿ חשוב כמובן לפעול לפי הוראות הבמאי, אבל אסור לפחד ולהתבייש: מקובל וכדאי מאד לשאול שאלות על הדמות והסצנה, מותר לבקש זמן להתארגן לפני ההופעה ומותר לבקש להציג קטע נוסף. כמובן שאם הבוחנים מסרבים, אסור להתעקש יותר מידי.

Ÿ התרגשות היא טבעית. לא צריך לנסות ולהסתיר אותה, ואפשר אפילו לשתף בה את הבוחנים.

לסיכום, אודישן הוא חוויה, ואפשר ומומלץ ליהנות ממנה. רוב הנבחנים, ברוב האודישנים, נכשלים וגם השחקנים הכי מוכשרים ומצליחים לא תמיד התקבלו לתפקידים נחשקים בתחילת דרכם. חשוב ללמוד מכל אודישן, לא לחזור על הטעויות שבוצעו באודישנים הקודמים, להשתפר כל הזמן, ולא להתייאש. בסופו של דבר, עם כישרון ועבודה קשה גם ההצלחה תגיע.

 
נכתב על ידי :Go Management
גו מנג'מנט - החברה המובילה כיום בישראל בתחום הייצוג, השיווק והליהוק של כישרונות חדשים. המטרה שלנו היא לאפשר לטאלנטים חדשים להיחשף, להתבלט, לפרוץ קדימה ולהצליח – כשחקנים, דוגמנים, זמרים, רקדנים, ניצבים ובמגוון תפקידים נוספים.

http://www.go-management.co.uk/israel/index.asp
כתובת:  טלפון:  דואייל: wranger@nana.co.il

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: