קצת על קרינה


בריאות >> בריאות אחר

UVA – קרינה על סגולה A. קרניים אלו חודרות עמוק יותר לעור מאשר קרני ה–UVB, והן האחראיות העיקריות לקמטים ולהזדקנות מוקדמת של העור. מחקרים מראים, שקרינת ה-UVA מחריפה את ההשפעה המסרטנת של קרינת UVB ועלולה לגרום באופן ישיר לסרטני עור.

UVB– קרינה על-סגולה B.  הן  בעלות יכולת רבה יותר לגרום כוויות מאשר קרינת UVA. קרניים אלה נחשבות לגורם העיקרי להתפתחות סרטן עור. הן גם נחשבות כבעלות השפעה משמעותית בגרימת מלנומה, סרטן העור הממאיר ביותר.
חשוב לדעת!קרם או תכשיר שמורחים אותו לאחר הצריבה בשמש, אין בכוחו לבטל את הנזקים המצטברים מהשמש, שהם בחלקם בלתי הפיכים ואינם ניתנים לתיקון.
 
מקדמי ההגנה של תכשירים מהווים מדד לאורך הזמן שבו התכשיר מגן על העור מפני האדמומית (כוויות השמש) הנגרמת מקרינת UVB, בהשוואה לאורך הזמן שבו העור מאדים ללא הגנה. אם הזמן שלוקח לעור רגיל ללא הגנה להאדים, הוא 10 דקות, השימוש בתכשיר עם מקדם הגנה 15 ומעלה יאריך באופן תיאורטי את משך הזמן עד שהעור יאדים פי 15, כלומר למשך כ–2.5 שעות.
משך הזמן הנדרש להיווצרות כוויה על העור תלוי בין היתר בשעת היום בה נחשף לשמש, עונת השנה, עוצמת הקרינה המוחזרת וסוג עורו. על כן ההמלצה הכללית היא להשתמש בתכשיר עם מקדם הגנה 15, לפחות.
תכשירי לחות לעור שמורחים במקום הצרוב, משפרים אך ורק את ההרגשה ולא מבטלים את הנזק שנגרם.
סרטן העור ניתן למנוע, וחשוב לאבחן אותו מוקדם. אבחון וטיפול מוקדם מאפשרים סיכויי ריפוי גבוהים. הסימנים אליהם יש צורך לשים לב:
• הופעת נקודת חן חדשה (ככתם שטוח או גבשושית) שהולכת וגדלה בהתמדה.
• שינוי בגודל, בצבע ובצורה של שומה או נקודת חן הקיימות זה מכבר על העור.
• פצע שאינו נרפא.
במידה והבחנת בסימנים כאלה, חשוב לפנות ללא דיחוי לבדיקה אצל רופא מומחה בנוסף לקרינת השמש הישירה, לא ניתן להתעלם מתוספת של קרינה המוחזרת אלינו מהחול, מהמים, מהבריכה או מהים, ובמיוחד – מהשלג.
גם דרך שמיים מעוננים עוברת קרינת על סגולה במידה ניכרת.
נכתב על ידי :חנן דוד כהן
מנכ"ל חב' קוסמטיקה המתמחה בפיתוח מוצרים לגברים. אתר - http://www.bbold.co.il b-bold בקרוב תשמעו את השם הזה הרבה

www.bbold.co.il
כתובת: תד 9028 קרית יובל, ירושלים. טלפון:  דואייל: hanan.c80@gmail.com

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: