איך להתמודד עם פחד קהל


אומנות ובידור >> אמנות ובידור

אין כמעט אדם, מוכשר ככל שיהיה, שלא התרגש ולא חשש בפעמים הראשונות כשהופיע מול קהל. יותר מזה – התרגשות וחשש יכולים לתרום לכם: אדם שחושש ומתרגש גם יתאמן ויתכונן יותר, ילמד את הטקסט בעל פה ויהיה קשוב יותר לביקורת בונה. לכן, במקום להגיד לעצמכם "אסור לי להתרגש!", עדיף פשוט להפנות את ההתרגשות לאפיקים חיוביים, ללמוד ממנה ולהשתפר בזכותה. בנוסף, אם מדובר בהתרגשות קלה, סביר להניח שהיא תעלם זמן קצר אחרי שהופיעה, ותפחת ככל שתצברו ניסיון בהופעות מול אנשים.

הבעיה מתחילה כשההתרגשות הופכת לפחד קהל של ממש, שמשפיע עליכם לרעה ולא מראה סימני דעיכה עם הזמן. הפחד יכול לקלקל גם את ההכנה להופעה או להרצאה, אם הוא – ולא ההתכוננות עצמה – ימלא את הראש ויעסיק את המחשבות. במקרים אלו חשוב לנסות ולהתמקד, בימים שלפני ההופעה או ההרצאה, בהכנה דקדקנית לעניין עצמו: יש ללמוד את הטקסט בעל פה, ולחזור עליו ככל שניתן. כך תתרכזו פחות בפחד ויותר בתוכן עצמו, והביטחון העצמי ישתפר כתוצאה מהשליטה המושלמת בכל הפרטים. כך, במקרה שהפחד אכן ישתק אתכם ברגע האמת, תוכלו לעבור ל"טייס אוטומטי" ופשוט לבצע את מה שתרגלתם פעמים כה רבות בימים האחרונים. בנוסף, כדאי לבצע מספר חזרות גנרליות לפני כן מול קהל מצומצם ומוכר - חברים, בני משפחה, קולגות לעבודה, ולשים לב להערות וביקורת בונה - לא רק כדי לשפר את הופעתכם, אלא גם, ובעיקר, כדי לשפר את בטחונכם העצמי.

אם שום דבר לא עוזר, ניתן לפנות גם לטיפול מקצועי. ישנם פסיכולוגיים, פסיכו-תרפיסטים ומטפלים אחרים שמתמחים בהתמודדות עם פחד קהל, במסגרת פגישות אישיות וסדנאות קבוצתיות. בנוסף, ניתן להיעזר גם במגוון רב של תרופות הקיימות בשוק לטיפול בחרדות שונות, ביניהן גם פחד קהל. מומלץ להתייעץ עם רופא לפני נטילת תרופות, ובכל מקרה לא להסתמך על התרופות באופן בלעדי, אלא ללוות אותן בסוג זה או אחר של טיפול מקצועי.
נכתב על ידי :Go Management
גו מנג'מנט - החברה המובילה כיום בישראל בתחום הייצוג, השיווק והליהוק של כישרונות חדשים. המטרה שלנו היא לאפשר לטאלנטים חדשים להיחשף, להתבלט, לפרוץ קדימה ולהצליח – כשחקנים, דוגמנים, זמרים, רקדנים, ניצבים ובמגוון תפקידים נוספים.

http://www.go-management.co.uk/israel/index.asp
כתובת:  טלפון:  דואייל: wranger@nana.co.il

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: