ממונה בטיחות סוף מעשה במחשבה תחילה


חינוך וילדים >> לימודים אקדמאיים

ממונה בטיחות הוא תפקיד בעל חשיבות מכרעת לעבודתם התקינה של מפעלים, בתי עסק וארגונים גדולים. בשנים האחרונות עלתה קרנו של ממונה הבטיחות שכן מנהלים החלו להבין שתכנון נכון של הבטיחות והגהות ודאגה לשלום העובדים והלקוחות הם מה שעושה את ההבדל בין תאונה להצלחה.

תפקידו של ממונה הבטיחות הוא בעיקרו תפקיד ייעוצי. ממונה בטיחות סוקר את איזור העבודה ואת הציוד בו משתמשים העובדים ומוודא שהציוד תקין, שהעובדים עושים בו שימוש נכון ודואג להחליף פגמים. ממונה הבטיחות נדרש גם להסביר לעובדים הרגלי עבודה נכונה. בנוסף, ממונה בטיחות אחראי להקים ולתרגל מערך פעולה בחירום. מדובר בתפקיד מרתק ומגוון מאוד והעוסק בו מקבל על עצמו אחריות גדולה מאוד, ששכרה בצדה.

 

קורס ממונה בטיחות

על פי החוק במדינת ישראל, כל מקום עבודה בעל 50 עובדים לפחות חייב למנות ממונה בטיחות. החוק מגדיר את תפקידו של ממונה הבטיחות, מהם הכישורים הנדרשים ממנו ואיזה תחומים נמצאים תחת אחריותו. יש לציין שממונה הבטיחות מקבל על עצמו אחריות משפטית על תחומי הבטיחות במקום עבודתו. על מנת להתקבל לעבודה בתפקיד ממונה בטיחות, יש לסיים קורס ממונה בטיחות המפוקח על ידי משרד התמ"ת (התעשייה, המסחר והתעסוקה). בקורס נלמדים נושאים מתחומים רבים הנוגעים כולם לאבטחת בטיחות. המוסד לבטיחות וגהות עורך קורס ממונה בטיחות שאורכו תשעה חודשים במסגרת של יום בשבוע. במסגרת הקורס עוברים התלמידים סיורים וסדנאות ומתרגלים את העבודה. בסוף הקורס עוברים התלמידים מבחן ומוסמכים לתפקיד ממונה בטיחות מטעם אגף הפיקוח של משרד התמ"ת.

קורס ממונה בטיחות הוא קורס ראשוני שנועד להכשיר אדם לעבודה בתפקיד ממונה בטיחות, אך עבודתו של ממונה הבטיחות  מגוונת מאוד - בכל מקום עבודה ישנם אלמנטים שונים שצריך להדגיש. לכן, כל ממונה בטיחות ממשיך לעבור השתלמויות ולהתמחות בתחומים המעניינים אותו, כמו בטיחות אש, חומרים מסוכנים ועוד.

 

ממה מורכב קורס ממונה בטיחות?

בתחילת קורס ממונה בטיחות לומדים על כל הגורמים העשויים להוות סכנה במקומות העבודה השונים. הקורס סוקר סיכונים מכניים כמו מבנים רעועים, סיכוני חשמל, מכונות פגומות, סיכונים כימיים הרלוונטיים למפעלים מסוימים, סיכוני אש וסביבה - כולל קרינה, רעש וכדומה, וסיכונים אישיים - שימוש לא נכון בכלים או שמירה לקויה על הגוף. בהמשך, נלמדת מערכת הבטיחות שבתוכה עובד כל ממונה בטיחות. כאן נערכת הכרות עם כל הגופים המספקים מידע בנושא בטיחות וגהות ובמיוחד נלמדים עקרונות המערכת המשפטית המטפלת בנושאים כמו תקינת בטיחות, אחריותו המשפטית של ממונה בטיחות וכיוצא בזה. לסיכום, בוגרי קורס ממונה בטיחות לומדים כיצד לארגן מערכי בטיחות, להעביר הדרכות ולבצע חקירת תאונות.

 

 

 

במה ניתן לעבוד לאחר סיום קורס ממונה בטיחות?

לאחר שאדם מסיים קורס ממונה בטיחות ומקבל הסמכה מטעם משרד התמ"ת לעבודה בתפקיד ממונה בטיחות, הוא יכול להשתלב באין ספור מקומות עבודה מגוונים ולהתמחות בנושאי בטיחות שונים. תחום ידוע הדורש תמיד ממונה בטיחות, הוא תחום הכימיקלים והאש. מפעלים רבים ברחבי הארץ עושים שימוש בחומרים כימיים בתהליך הייצור ומשנעים כימיקלים ממקום למקום. ממונה בטיחות המתמחה בכימיקלים אמון על התפעול הנכון של החומרים והפסולת הנוצרת, כמו גם שינוע החומרים. ממונה בטיחות העוסק בכך מקבל על עצמו אחריות עצומה שכן תאונה במפעלים כאלו עלולה לפגוע באנשים רבים, בתוך המפעל ומחוצה לו.

מי שאוהב לעבוד עם אנשים ישמח לעבוד בתפקיד ממונה בטיחות באירועים המוניים ולנהל אירועים גדולים, או בתפקיד ממונה בטיחות במוסדות חינוך, תפקיד הנושא עמו אחריות גבוהה וסיפוק גדול.

לסיכום, תפקידו של ממונה הבטיחות כולל אחריות רבה. רבים מהעוסקים בתחום רואים את עבודתם כשליחות ושואבים ממנה סיפוק רב.

 

מאמר באדיבות בית ספר להנדסאים – שנקר הנדסאים מקודם ע"י אקטיביטק קידום אתרים

 
נכתב על ידי :מיכל הרץ

http://www.actv-tec.co.il
כתובת: ביאליק 155 ר"ג טלפון: 077-3451111 דואייל: michal@actv-tec.co.il

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: