טנטרה


רוחניות >> רוחניות

רובנו חשים באינטואיציה שהמין יכול לעזור לנו לממש את כמיהותינו העמוקות ביותר לאהבה, לאינטימיות ולאיחוד. האם ישנה דרך שבמקום מין משולהב תהיה התעלסות רגישה, מדיטטיבית, אוהבת ואקסטטית, היכולה להימשך שעות ארוכות? האם אפשר לנוע לתוך החוויה החושנית ללא מעצורים של שיפוט, של אשמה, בושה, בורות ודעות קדומות? איך יכולים שני נאהבים לחוות אחדות קסומה?

המציאות מראה כי בדרך כלל: "האורגזמה הממוצעת אורכת כעשר שניות. התדירות הממוצעת של מעשה האהבה היא פעם או פעמיים בשבוע. זה מסתכם בעשרים שניות בשבוע, פחות או יותר דקה וחצי בחודש, כשמונה עשרה דקות בשנה. בחמישים שנה זה מגיע לכחמש-עשרה שעות. בשביל חמש עשרה שעות של אקסטזה, כמה אלפי שעות אנו מקדישים לחשיבה על מין, לדאגה בבכל מה שקשור למין לחלימה בהקיץ על מין, לרצון העז למין, לתכנון מין?" (מתוך: "אורגזמה מינית מורחבת" / אלן ודונה בראוור.)

באורגזמה מינית ממוצעת אנו נפגשים כשתי ישויות מרוגשות – מתוחים ומלאי התרגשות, יש שיא ברור ולאחר מכן ירידה חדה. באקט הרגיל אינך יכול, כגבר, לקיים יחסי מין מספר רב מכיוון שאתה מאבד אנרגיה וגופך צריך פרק זמן מסוים כדי להיטען מחדש. האורגזמה הטנטרית היא מדיטציית התרגעות עמוקה – שילוב עמוק – יש ההמכנים זאת בשם "אורגזמת עמק". הטנטרים הקדומים כבר ידעו אז את מה מתגלה במערב רק בעת האחרונה – שניתן להגביר את המצב האורגזמי וולגרום למעשה האהבה להתארך משמעותית.

מבחינה פיסיולוגית הם גילו שעבור גברים הצימוד הרגיל שבין רפלקס האורגזמה לפליטת זרע אינו הכרחי (שכן שתי התופעות נגרמות על ידי מנגנונים עצביים שונים, כידוע היום ממחקרים רפואיים). הם ידעו גם על "הנקודה הקדושה" בנרתיק האישה, שגירויה עשוי להביא להעצמת האורגזמה הנשית זמן יחסי מין (הידועה כיום כ"נקודת הג'י", ע"ש הגניקולוג פון גראופנברג – בליטה בתקרת הנרתיק של הרקמה הספוגית שמסביבו, העשירה מאד בקצות עצבים). כדי לגרום לתגובה אקסטטית יש להגיע לרמות גבוהות של ריגוש מיני תוך הרפיה של שרירי רצפת האגן ונשימה עמוקה ואיטית, תוך תרגול מנטלי של העלאת ה"קונדליני"/"פראנה" למרכזי האנרגיה (צ'אקרות) הגבוהים.

הטנטרה מתייחסת לאיחוד המיני כמו אמנות מקודשת שיש ללמדהללמוד אותה. כדי להיעשות טנטריים נדרשו האוהבים להיות בקיאים במגוון מיומנויות כמו שיחה ותקשורת (גם בענייני מין!), ריקוד, טקסיות, עיסוי, הכנת מרחב מקודש (נרות, קטורת, פרחים, מוסיקה) היגיינה, נשימה ומדיטציה. כשאנו לומדים את האמנויות הארוטיות בצורה זו, מתרחש ריפוי עמוק של המיניות, האהבה והתודעה - ההווייה.

על מה מבוססת הטנטרה?

הטנטרה מעודדת את התשוקות הטבעיות שלנו ומלמדת אותנו איך להשתמש באותן תשוקות ואיך להפוך אותן לדרגות מודעות גבוהות יותר. בתרגול יוגה מנתבים ומזרימים את האנרגיה הפיסית כדי להגיע לרמות תודעה גבוהות, בתרגול טנטרי משתמשים בניתוב האנרגיה המינית/חיונית כדי להגיע לאותם מקומות. בטנטרה לא מתייחסים לגוף או למיניות כאל משהו "נמוך" ולרוחניות או התודעה כמשהו "גבוה" – הכול קדוש - כל עוד אנו לא פוגעים באדם אחר. האקסטזה המינית והאקסטזה הרוחנית הן שתי הפנים של אותו המטבע, שני הצדדים של משוואה אחת שיוצרת חיים שלמים. "הגבירו את הנאתכם עד שיא עוצמתה, ואחר כך עשו בה שימוש כב'דלק רוחני' ". (טנטרה/פיליפ רוסון, 1973; עברית: 1996).

בבסיסה של הטנטרה עומד העיקרון, שהיקום הוא יצירה – יצירה של תשוקה בין הזכרי והנקבי. אצל האדם, אנרגיה יצירתית זאת מתבטאת באנרגיה המינית/חיונית. ההתייחסות ליצר המיני חורג מהתחום הצר של יחסי מין ונחשב כאנרגיה היסודית של החיים ("קונדליני", מושג הדומה למונח הפרוידיאני "ליבידו").

רוב החסימות האנרגטיות שלנו נובעות ממטענים רגשיים שליליים בנושא המיני אשר יוצרות באופן בלתי נמנע פחד, כבר מהילדות המוקדמת, ומועבר הלאה מדור לדור. התניה זו פוגמת בחיוניות המינית שלנו וביכולתנו להתענג, לאהוב ולכבד זה את זו. מחקרים בנושא מיניות האדם, החל מדו"ח קינסי, מצאו למשל כי חלק גדול מהנשים לא חוו אורגזמה בעת יחסי מין, וחלק גדול מהגברים סבלו מאין אונות או משפיכה מוקדמת

לא ניתן להבין טנטרה דרך תיאוריה בלבד. ספרים, הרצאות ויידע תיאורטי תומכים בהתנסות החווייתית ולכן לימוד טנטרה מתרחש רק דרך החוויה וההתנסות הכולל טקסים טנטריים, תרגול אנרגטי ומדיטטיבי.

במקורותינו, כמו ב"שיר השירים" אנו מוצאים כמיהה רוחנית באמצעים ארוטיים, אך ייחודה של הטנטרה הוא בכך שהוסיפה גם תרגול חווייתי.

"טנטרה מאפשרת לנו להבין איך לנוע בתוך המין, הכרות עם גופנו,, איך להרגיש אותו ואיך להגיע לאפשרות העמוקה ביותר הטמונה בו, לשיא – איך למצוא את היופי המהותי, השמחה המהותית והאושר שטומנים בו... [שכן] באורגזמה מינית עמוקה אין זה המין שמעניק לך אושר – המין הוא רק מצב שבו זה קורה. יש דבר אחר אשר מעניק לך את האקסטזה ודבר זה מורכב משלושה גורמים, אשר אם לא מתנסים בהם הם יהפכו למושגים חסרי משמעות: ראשית, העדר זמן – במין אנו מתעלים מעבר לזמן, הוא אינו קיים, הזמן חדל להתקיים עבורנו, אין עבר, אין עתיד. רגע זה עצמו, כאן ועכשיו, הוא הרגע הממשי היחיד. שנית, במין אתה מאבד את האגו שלך, אתה ואהובתך אבדתם בתוך מציאות [אחדותית] חדשה... ושלישית, במין אנו טבעיים – החזות החיצונית, הפנים, החברה, התרבות, הבגדים, הלכו לאיבוד. אתה חלק מן הטבע, מהיקום. שלושת הדברים הללו מאפשרים לנו אקסטאזה – המין הוא רק המצב שבו זה קורה באופן טבעי". (אושו – טנטרה רוחניות ומין; עברית: 1997).

טנטרה היא פולחן הודי עתיק בן למעלה מ-2000 שנה, שהתפתח בצורה עצמאית לצד התפתחותן של הדתות ההודיות, אך איננה דת, ובניגוד לבודהיזם גם היא לא דרך מחשבה הגיונית. להיפך, הטנטרה רואה בחשיבה ההגיונית, הרציונאלית את אחת הסיבות העיקריות לאומללות. התרגולים הטנטריים החווייתיים נועדו לעקוף את השכל (Mind) להתמקד בפעולה אקטיבית ולסמוך על החושים והקול הפנימי. בהודית עתיקה (סנסקריט) פירוש המילה טנטרה הינה "מטווה"/ "מארג" או "התרחבות".

בהצלחה: חייה כספי. מנחת סדנאות טנטרה
נכתב על ידי : ירמיהו בן עמי
בהצלחה:
בומבה-סייט שרותי ניהול, קידום ובניית אתרים
אדממה תוכנה לבניית אתרים.

http://ademama.com
כתובת:  טלפון:  דואייל: bana598m@skornikisraelcombat.co.il

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: