דיני מקרקעין


נדל"ן >> בניה, שיפוצים ונדל''ן

אחד התחומים המוכרים והנפוצים ביותר בדיני המקרקעין הינו עריכת הסכמים למכירה/רכישה של נכס מקרקעין (בית/דירת מגורים/קרקע). נכס מקרקעין הינו בדרך כלל הנכס בעל השווי הגבוה ביותר שאדם רוכש במהלך חייו. מסיבה זו, מומלץ לערוך הסכם רכישה/מכירה של נכס מקרקעין בתשומת לב רבה. הימנעו מעריכת הסכמי מכר או שכירות בעצמכם או באמצעות הסכם מוכן מראש. עורך הדין המייצג אתכם מכין הסכם שמותאם לכם אישית ומגן על האינטרסים שלכם.
העלות שתחסכו בשכר טרחה עשויה לעלות בסופו של הליך, ביוקר.

תחום דיני המקרקעין כולל שני חוקים עיקריים: חוק המקרקעין וחוק מיסוי מקרקעין.
לאור העובדה כי על עסקת מקרקעין חלים מיסים שונים כמו מס שבח, מכירה ורכישה, הרי שראוי כי הצדדים הנכנסים לעסקת מקרקעין יהיו מודעים על המיסים הקיימים בעסקה וישקלו בהתאם את תנאי העסקה ואת כדאיותה הכלכלית.
כאשר אדם מוכר נכס מקרקעין, שמוגדר 'דירת מגורים' מזכה על-פי דין, הרי שיש סיכוי רב שאותו אדם זכאי להקלות במיסים השונים עד כדי פטור מלא. גם אדם הרוכש דירה יכול להנות מהקלות שונות במידה והוא עומד בתנאים מסוימים, לדוגמה עולה חדש, נכה ועוד.

התחום החופף לדיני מקרקעין ודיני משפחה הוא, מן הסתם, עסקות מקרקעין בתוך המשפחה ובכלל זה ירושות הכוללות בתוכן נכסי מקרקעין.

בנוסף לאמור לעיל, יש סכסוכים שונים, בין בני משפחה ובין צדדים שאין בינהם קרבת משפחה, הקשורים לנכסי מקרקעין.
הסכסוך השכיח הוא סכסוך בין שכנים ו/או שותפים לנכס מקרקעין. בכל מקרה של שותפות בנכס מקרקעין, במידה והצדדים לא מצליחים להגיע לפתרון מחוץ לכותלי בית המשפט, הרי שהפתרון שניתן להגיע אליו באמצעות בית המשפט הוא פירוק שיתוף במקרקעין, דהיינו מכירת הנכס למרבה במחיר וחלוקת סכום המכירה בין השותפים לפי יחס חלקיהם.

סכסוך נוסף הוא סכסוך בין משכיר ושוכר, החל מסכסוך על האחריות לשאת בעלות מסוימת הקשורה לדירה המושכרת ועד לסכסוך שיכול להגיע עד כדי תביעה לפינוי השוכר מהדירה.

סכסוך בין מתווך ללקוח שלו, הינו סכסוך הקשור בדרך כלל לשאלת הזכאות של מתווך לדמי התיווך. חוק המתווכים הינו החוק המוביל למציאת פתרון בסכסוך האמור. יודגש, לא בכל עסקה בה הוא מעורב, זכאי המתווך לדמי תיווך. אולם, גם עסקה בה הייתה מעורבותו של המתווך מינימלית עשויה לזכותו בדמי תיווך.

מאחר ומדובר בתחום עדין וסבוך, מומלץ ורצוי כי לפנות לקבלת ייעוץ עוד בטרם תתחילו לחפש דירה לרכישה או תתחילו במכירת דירתכם. אל תחתמו על אף מסמך, חסר חשיבות ככל שהוא נראה, ללא קבלת ייעוץ מעורך דין המתמחה בתחום.


למידע נוסף בקרו באתרנו:

עו"ד ישראל זלישנסקי | ליטיגציה , רישום מקרקעין , ההוצאה לפועל
נכתב על ידי :מפתח לרשת

web-key.com
כתובת: הל"ה 19, גבעתיים טלפון: 03-6915526 דואייל: webkeyhost@gmail.com

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: