מהי טיפוגרפיה,תורת האותיות


חינוך וילדים >> חינוך ולימודים

מהי בעצם טיפוגרפיה?

טיפוגרפיה היא אומנות עיצוב האותיות. עימוד הדף וסדר האותיות. ניתנת התייחסות לצורת האות לגודל הכתב והצורה שבה מסודר הנ"ל על פני העמוד. הכל במטרה להניב מהטקסט אשר הוא חלק מהעיצוב שלנו את  התוצאה הנוחה והטובה ביותר לקריאה.

בגדול, תחום הטופוגרפיה  מתחלק לשני חלקים עיקריים:טיפוגרפיה של גופן וטיפוגרפיה של טקסט.
הראשונה עוסקת בבניית הגופן,בעיצוב כיחידה בודדת בשניה עוסקים בבחירת הגופן והטיפול בו להשגת האפקט הגרפי המבוקש.

בעבר תחום הטופוגרפיה היה רלוונטי אך ורק לדפים מודפסים. אך כיום עם הכניסה של המחשב לחיינו למרות שהבסיס לליטוגרפיה מודפסת ולמחשב זהה ישנם מס' הבדלים מהותיים.

הרזולוציה של הגופנים בדפים מודפסים הרבה יותר גבוהה מהרזולוציה של הגופנים על מסך המחשב.

במהלך גלישה באינטרנט וטעינת העמודים השונים,פעולה אשר מתבצעת במהירות מאוד גבוהה, יתכן כי תהייה תקלה אשר תגרום לכל התמונה או טקסט שעיצב המעצב הגרפי להשתנות. בעיה שכמובן לא קיימת בטקסטים מודפסים.

מהי טיפוגרפיה טובה?

טיפוגרפיה טובה תלויה בניגוד החזותי הנוצר בין הגופנים השונים, בין הטקסט לכותרת ולשוליים.הדבר הראשון בו מבחינה עינו של הקורא היא התבנית הכוללת והניגודים שבדף. תצוגה נכונה של העיצוב הגרפי ובמקרה שלנו הטקסט יוצרת מבנה של מידע ומוסיפה מגוון חזותי המושך מיידית את הקורא.

בבואנו לעצב עיצוב גרפי אשר רובו מורכב מטקסט עלינו לשמור על מס' כללים.

כמו שציינתי הדבר הראשון בו מבחינה עינו של הקרוא היא התבנית של הטקסט ולא הכותרת או פרטים אחרים המצויים על הדף לכן אם העיצוב של הדף ,הטופוגרפיה של הדף אינה אחידה ונקייה היא מקשה על הקורא ולא בהכרח שהוא ימשיך לקרוא את הטקסט שעיצבנו. למשל אם אורך השורות של הטסט ארוך מידי. נקודה נוספת לעיצוב יעיל של טקסט היא שימוש יעיל וחסכוני בהדגשות. ויש לדאוג כי ההדגשה תתבצע באמצעות פרמטר אחד או אות גדולה או כותרת מודגשת או קו תחתון. אך אין לצרף את כל השלושה יחד אחרת הטקסט עלול להיראות מאיים לקורא.

 
נכתב על ידי :חנוך סולומוביץ
מכללת סולו לימודי עיצוב גרפי אונליין http://www.onlinegraphic.co.il/

http://www.onlinegraphic.co.il/
כתובת:  טלפון:  דואייל: hanochsos@gmail.com

הוספת תגובה
* כינוי:
* דוא''ל:
* תגובה:
* קוד אבטחה: